کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم ؛ زالو درمانی | گیاهان دارویی

طب سنتی در درمان لنف ادم

کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم یکی از مهم ترین سوالاتی است که ممکن است برای افراد مبتلا به لنف ادم پیش آید.

یکی از مهم ترین اختلالاتی که ممکن است افراد در درمان آن با چالش مواجه شوند، اختلال لنف ادم است. اختلال لنف ادم معمولا از عوارض جانبی بیماری های جدی تر نظیر سرطان پستان ایجاد می گردد. در هر حال، درمان لنف ادم بسیار حساس و مهم است و باید بر اساس روش های تخصصی انجام گیرد.

مطالعه بیشتر: ورم انگشتان دست و پا

امروزه، طب سنتی در درمان بسیاری از بیماری ها به کار گرفته می شود. به طوری که روش های درمانی طب سنتی در برخی از موارد به عنوان درمان های مکمل توسط پزشکان توصیه می شوند. اما همان طور که می دانید استفاده از طب سنتی و مصرف داروهای مرتبط با آن نیاز به توجه ویژه و رعایت نکات اصولی دارد. برای مثال، واکنش های دارویی و روش های درمانی در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. بنابراین، انجام درمان های طب سنتی خودسرانه و یا بدون پشتوانه علمی، نه تنها منفعتی برای شخص ندارد، بلکه می تواند آسیب های جبران ناپذیری نیز در پی داشته باشد.

درخواست مشاوره تخصصی

جهت مشاوره با کارشناسان کلینیک لنفوتراپی پویا و خانم دکتر حقیقت فرم زیر را تکمیل نمایید.

این مساله برای کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم اهمیتی دو چندان دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزیت ها و آسیب های کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم بپردازیم. همچنین بخوانید: آشنایی با سایر آسیب های لنف ادم و روش درمان

انواع روش های طب سنتی در درمان لنف ادم

 

آیا طب سنتی در درمان لنف ادم موثر است ؟

بیماری لنف ادم نوعی اختلال نسبتا ناشناخته است که هنوز درمان قطعی برای آن به دست نیامده است. از سوی دیگر، همواره باید از روش ها و پروتکل های درمانی خاصی برای بهبود آن استفاده نمود. علاوه بر این، بسیاری از جزییات روش های طب سنتی نیز هنوز ناشناخته است. از تمامی این نکات می توان به این نتیجه رسید که کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم تا زمان دست یابی به شواهد علمی کافی، کار عاقلانه ای نیست.

در بسیاری از تحقیقات علمی که در زمینه کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم انجام گرفته، تاکید شده است که برای استفاده از راهکارهای طب سنتی باید مطالعات دقیق و بالینی گسترده ای انجام گیرند. در اصل، راهکارهای طب سنتی بر هر فرد تاثیر متفاوتی خواهد گذاشت. همین مساله باعث می شود تا رسیدن به یک نتیجه و راهکار صحیح دشوارتر گردد.

ویدیو خانم دکتر حقیقت در مورد ظب سنتی و لنف ادم

روش های مختلف طب سنتی برای درمان لنف ادم

حتما می دانید که لنف ادم به معنای ایجاد انسداد در قسمتی از دستگاه لنفاوی است که مانع از جریان یافتن مایع لنف در بدن می گردد. همین مساله منجر به ایجاد ورم در یک عضو از بدن (دست، پا، بازو و …) خواهد شد. ایجاد لنف ادم، تاثیر منفی بر روی پوست ناحیه آسیب دیده نیز خواهد گذاشت. بنابراین، در بررسی کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم باید به تمامی این موارد توجه داشته باشیم.

در کل این روش ها به سه دسته تقسیم می شوند دسته اول مداخلات درمانی مستقیم بر روی بافت آسیب دیده مانند زالو درمانی برای لنف ادم، حجامت، بادکش و طب سوزنی دسته دوم استفاده از انواع گیاه درمانی ها و دستکاری ها مانند ماساژهاست و دسته سوم روش هایی که عوارض پیچیده ای ندارند و بیشتر به صورت مکمل روش های صحیح درمان لنف ادم استفاده می شوند در ادامه به دسته بندی انواع کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم به صورت تفضیلی خواهیم پرداخت.

زالو درمانی

زالو درمانی برای لنف ادم، حجامت، بادکش و طب سوزنی: مداخلات درمانی مستقیم بر روی بافت آسیب دیده

تجمع مایع لنف در یک عضو و ایجاد ورم لنفاوی در آن، منجر به افزایش حجم بافت آسیب دیده می شود. در چنین شرایطی ممکن است افراد به این نتیجه برسند که می توان به کمک روش های طب سنتی، به طور مستقیم بافت را دستکاری کرده و مایع لنف را استخراج کنند. تصور این افراد این است که با خارج کردن مایع لنفی می توان به بافتی عادی و سالم رسید. برخی از روش هایی که ممکن است در این راستا مورد استفاده قرار گیرند عبارت اند از:

  • زالو درمانی
  • حجامت کردن
  • بادکش کردن
  • انجام طب سوزنی

عوارض درمان با زالو درمانی برای انواع بیماری ها چیست؟

 

اگر چه درمان با زالو درمانی برای انواع بیماری ها ممکن است مفید واقع شود اما بهتر است بدانید این روش عوارض مختلفی می تواند در پی داشته باشد. در ادامه به برخی از خطرات درمان با زالو درمانی اشاره خواهیم کرد.

احتمال بروز عفونت باکتریایی پس از زالو درمانی

درمان بیماری با روش زالو درمانی می تواند منجر به بروز عفونت های باکتریایی شود. البته این مساله برای محیط های غیراستریل صدق می کند. از خطرات این وضعیت هم می توان به مقاومت باکتری ها نسبت به دارو اشاره کرد. به این ترتیب، اگر احتمالا قصد دارید که برای زالو درمانی اقدام کنید، بهتر است به یک محیط تمیز و استریل مراجعه نمایید.
همچنین، اگر در حالت عادی به بیماری های خودایمنی دچار شده و یا نقص سیستم ایمنی دارید، بهتر است از انجام درمان با زالو درمانی اجتناب نمایید.

عدم بسته شدن زخم حاصل از زالو درمانی

اگر پیش از این، سابقه انجام درمان با زالو درمانی نداشته اید، ممکن است بعد از اولین بار دچار مشکل شوید. برای مثال، گاهی محل گزیدگی ایجاد شده بر روی پوست بسته نمی شود. در نتیجه خون ریزی از ناحیه تحت درمان ادامه پیدا می کند که خطرناک است.

احتمال از دست دادن غیرضروری خون

یکی از مشکلاتی که معمولا در درمان با زالو درمانی رخ می دهد، تمایل زالو به حرکت بر روی پوست است. در واقع، زالوها معمولا تمایل دارند به سمت جاهای دیگری از بدن که به درمان نیاز ندارند، حرکت کنند. به این ترتیب، با مکیدن خون از این گونه نواحی، منجر به از دست دادن خون غیرضروری خواهند شد.

حساسیت بیمار به بزاق زالوها

برای برخی از افراد ممکن است حساسیت به بزاق زالو ایجاد شود. این یعنی فرد پس از انجام زالو درمانی برای اولین بار متوجه می شود که آیا کاندید مناسبی برای انجام درمان با زالو درمانی هست یا خیر. در صورت بروز حساسیت، این روش درمانی نباید برای فرد بیمار تکرار شود.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در درمان لنف ادم به آن توجه کرد این است که بافت درگیر با لنف ادم نباید دستکاری شود. حتی این بافت را باید به طور کامل از مواردی چون زخم شدن، بریده شدن و یا ضربه خوردن در امان نگه داشت. اما در استفاده از روش های یاد شده لازم است تا پوست بافت آسیب دیده مورد تهاجم قرار گیرد. برای مثال، در بحث زالو درمانی باید تعداد زیادی زالو بر روی بافت متورم قرار گیرند. سپس این موجودات مکنده با ایجاد سوراخ های ریز بر روی پوست، خون و مایع لنف را به بیرون استخراج می کنند.

صرف نظر از این که این روش، پوست بافت آسیب دیده را تخریب می کند، ایجاد زخم و مکش در پوست منجر به آسیب دیدن رگ های لنفی در زیر پوست نیز خواهد شد. به همین دلیل، از دید کلیه مراجع علمی لنف ادم در دنیا، کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم از طریق زالو درمانی و روش های مشابه کاملا مردود است.

البته ممکن است در برخی موارد تاثیرات پراکنده ای از روش هایی مانند طب سوزنی دریافت شده باشد. اما بر اساس برخی تحقیقات انجام شده، استفاده از این روش را صرفا در مواردی که شخص بیمار از روش های دیگر هیچ گونه تاثیری دریافت نکرده باشد و روش طب سوزنی نیز به صورت کاملا علمی و در مناطقی خارج از منطقه مبتلا به لنف ادم، تا حدی مجاز شناخته اند. در مجموع باید توجه کرد که هنوز این روش به عنوان یک روش درمان لنف ادم شناخته نشده است و در مرحله تحقیقات بالینی به سر می برد.

انواع روش های طب سنتی در درمان لنف ادم ؛ روش هایی که عوارض پیچیده ای ندارند

درمان لنف ادم با ماساژ در طب سنتی

در بحث کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم ممکن است استفاده از داروهای گیاهی و یا انواع ماساژ به افراد توصیه شود. لازم است بدانید که روش ماساژ درمانی برای بهبود لنف ادم یا Manual Lymph Drainage (MLD)، نوعی ماساژ درمانی تخصصی است که به تایید انجمن بین المللی لنفولوژی در دنیا رسیده است. این یعنی هیچ روش ماساژ دیگری نباید برای درمان لنف ادم به کار رود. بنابراین، استفاده از انواع روش های ماساژ درمانی در طب سنتی که منجر به اعمال فشار شدید به بافت آسیب دیده می شود، می تواند بسیار آسیب زا باشد.

درمان گیاهی لنف ادم و درمان با گیاهان دارویی در طب سنتی

نکته دیگر در بحث کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم، گیاه درمانی و استفاده از انواع داروهای گیاهی در درمان لنف ادم است. مساله مهمی که باید به آن توجه کرد این است که هر داروی گیاهی می تواند عوارض پیچیده ای ایجاد نماید. از آن گذشته تاثیر هر داروی گیاهی در بدن افراد مختلف متفاوت است. بنابراین، در بسیاری از موارد ممکن است یک دارو در بدن یک شخص تاثیر مثبتی داشته و در بدن فرد دیگر حساسیت های شدید و گاه مرگبار به وجود آورد. به این ترتیب، با توجه به عدم وجود شواهد علمی معتبر در خصوص استفاده از داروهای گیاهی در درمان لنف ادم، این داروها به صورت کلی قابل توصیه نیستند.

البته این به معنای رد کامل طب سنتی در مورد همه بیماری ها نیست. برای مثال، طب سنتی، اِدِم یا ورم عمومی را با توجه به مزاج افراد می تواند علت یابی و درمان کند. اما شناخت طب سنتی به طور خاص از اختلال لنف ادم به اندازه کافی نیست و می تواند عوارض و آسیب های بیشتری را در بیماران شکل دهد. زیرا ایجاد لنف ادم با ادم عمومی مکانیسمی کاملا متفاوت خواهد داشت.

نکته ای که باید درباره صحیح یا غیرصحیح بودن کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم در نظر گرفته شود این است که تا زمانی که مستندات علمی دقیق و معتبر ارائه نشود بهتر است از کاربرد آن دوری کنیم. با توجه به ناشناخته بودن بسیاری از کاربردهای طب سنتی، مسلما درمان یک بیماری با ابعاد ناشناخته زیاد مانند لنف ادم با یک روش درمانی که شواهد علمی کافی ندارد منطقی نخواهد بود.

انواع روش های طب سنتی در درمان لنف ادم

طب سنتی به عنوان طب مکمل و روش کمکی در درمان لنف ادم

استفاده از طب سنتی در درمان لنف ادم گاه به صورت استفاده از روش های رایجی است که عوارض چندانی برای فرد در بر ندارند. برای مثال، ممکن است به دلیل طبع گرم برخی از روغن های گیاهی نظیر روغن سیاهدانه و یا روغن بابونه، افراد تمایل داشته باشند که برای ماساژ درمانی لنف ادم از آن ها استفاده کنند. با اینکه هنوز مفید بودن این نوع روغن ها برای همه افراد ثابت نشده، اما عوارض آنچنانی نیز از مصرف آن ها به اثبات نرسیده است به شرط آن که خود ماساژ توسط فرد متخصص و به روش ماساژ اختصاصی لنف ادم انجام شود.

در نظر داشته باشید که مصرف این نوع روش های درمانی برای کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم ممکن است بدون عارضه و یا با عوارض شدید باشند؛ این مساله کاملا به تاثیر دارو و روش درمانی بر افراد مختلف بستگی خواهد داشت و ممکن است عوارض آلرژیک شدید در برخی افراد بروز کند.

آیا طب سنتی در درمان لنف ادم مفید است؟

اگر به دنبال یک پاسخ کلی در مورد اثرات کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم باشیم باید دید که آیا می توان از طب سنتی در درمان لنف ادم استفاده کرد؟ آیا به کار بردن طب سنتی در درمان لنف ادم مفید است؟ به طور خلاصه باید گفت که این مساله هنوز مشخص نیست. اثبات این موضوع که کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم چقدر موثر است، نیاز به تحقیقات گسترده و شواهد علمی دارد. البته درباره دسته اول روش های طب سنتی در درمان لنف ادم که با مداخلات مستقیم همراه است، به دلیل عوارض جانبی و آسیب هایی که به بافت مبتلا وارد می سازد، باید کاملا از انجام آن ها خودداری نمود.

در گروه سوم نیز عدم وجود عوارض پیچیده در بسیاری از افراد، باعث می شود تا بتوان برخی درمان ها را انجام داد. اما در گروه دوم که دامنه گسترده ای از داروها و گیاهان باید بر روی طیف وسیعی از افراد آزموده شوند، در حال حاضر عملا نمی توان به یک نتیجه و نظر دقیق و علمی دست یافت.

درخواست مشاوره تخصصی رایگان

جهت مشاوره با کارشناسان کلینیک لنفوتراپی پویا و خانم دکتر حقیقت فرم زیر را تکمیل نمایید.

شرط استفاده از طب سنتی در درمان لنف ادم چیست؟

اختلال یا بیماری لنف ادم یک بیماری ناشناخته به حساب می آید. از سوی دیگر، بسیاری از افرادی که به صورت تجربی در زمینه طب سنتی فعالیت دارند، شناختی از اختلال لنف ادم ندارند. همین مساله نیز باعث می شود تا استفاده خودسرانه از داروهای گیاهی و یا کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم، بیش از آن که منفعت برای افراد داشته باشد، سلامت آن ها را تهدید کند.

استفاده از یک راهکار طب سنتی در درمان لنف ادم زمانی می تواند موثر باشد که یک کار گروهی توسط پزشکان و مراقبان بهداشتی متخصص در زمینه های مربوط به این حوزه انجام گیرد. به طور کلی برای کاربرد طب سنتی در درمان لنف ادم باید عوامل زیر برای درمان بیمار در نظر گرفته شوند:

  • کمک گرفتن از یک پزشک لنفولوژیست معتبر و مجرب
  • کمک گرفتن از یک پزشک طب سنتی که تحصیلات آکادمیک در این زمینه داشته باشد
  • استفاده از داروهای استاندارد با اثرات و عوارض شناخته شده (آشنایی با داروها در درمان لنف ادم)

از دید پزشکان معتبر و مجرب در زمنیه لنفولوژی از جمله دکتر شهپر حقیقت، طب سنتی می تواند یک موضوع مناسب برای تحقیق در زمینه درمان لنف ادم محسوب شود. در اصل، طب سنتی همواره بر روی عملکرد وریدها و شریان ها بدن متمرکز می شود.

از آن جا که لنف ادم نیز در اثر انسداد یک رگ یا شریان لنفی ایجاد می گردد، بنابراین، به نظر می رسد که طب سنتی بتواند در آینده تاثیراتی بر درمان آن داشته باشد. اما از دید دکتر شهپر حقیقت و پزشکان لنفولوژیست دیگر، این مساله تا به شهود علمی دقیق نرسد، قابل استفاده نخواهد بود. برای مشاهده سایر ویدیوهای آموزشی درباره لنف ادم می توانید به پیج اینستاگرامی دکتر شهپر حقیقت مراجعه نمایید.

دکتر شهپر حقیقت

دکتر شهپر حقیقت

دکتر شهپر حقیقت، پزشک، MPH،  PhD و لنفوتراپیست و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی می باشند

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *