آیا همزمان با شیمی درمانی و رادیوتراپی می توانیم لنف ادم انجام دهیم؟

آیا انجام همزمان لنف ادم با شیمی درمانی و رادیوتراپی امکان پذیر است؟

برخی از افراد نگران انجام لنف ادم حین شیمی درمانی و رادیوتراپی هستند و فکر می‌کنند، انجام این ها با یکدیگر می تواند خطرناک باشد. آیا همزمان با شیمی درمانی و رادیوتراپی می توانیم درمان لنف ادم انجام دهیم یا خیر؟
در این مقاله سعی شده، به این سوال به درستی پاسخ داده شود تا ابهامات و نگرانی های شما در این زمینه از بین برود.

بررسی همزمانی شیمی درمانی و رادیوتراپی با ماساژ های مخصوص لنف ادم

حدود سه تا چهار دهه پیش که روش های درمان لنف ادم معرفی شده بود، افراد فکر می‌ کردند، ماساژ دادن باعث می شود که سیستم گردش لنف افزایش یافته و سرطان در کل بدن منتشر شود. انتشار مقالات متعدد علمی و دقیق حیوانی و انسانی طی چند دهه اخیر ثابت کردند که ماساژهای لنفاوی MLD (Manual Lymph drainage) یا ماساژ تخصصی لنف، نه تنها باعث انتشار بیماری به نقاط دیگر نمی شوند، بلکه این مطالعات نشان داده است آن دسته از افرادی که ماساژ های لنفاوی را دریافت می‌ کنند، کمتر دچار متاستاز شده و شرایط درمانی بهتری دارند.

بر این اساس حدس زده شد که ماساژ دادن باعث می شود تا اکسیژن رسانی به بافت بهتر شده، سیستم ایمنی بدن تقویت شود و در نهایت بهتر می توان با سرطان مقابله کرد. به همین دلیل می توان نتیجه گیری کرد، انجام ماساژ مخصوص لنفاوی در حین شیمی درمانی و رادیوتراپی هیچ منعی ندارد.

ماساژهای لنفاوی (MLD) در چه قسمت هایی انجام می شوند؟

 

ماساژ های لنفاوی در چه قسمت هایی انجام میشود؟

در جریان MLD هدف درمانی آن است که مایع لنف از سمت مبتلا به سمت سالم هدایت شود. در این روش ابتدا تنه و زیربغل و کشاله ران سمت سالم ماساژ داده می شوند و بعد مایع لنف از سمت درگیر به سمت تنه هدایت می شود. به عبارتی باید توجه کرد که:

  1. ابتدا تنه و بخشهای مرکزی بدن تخلیه شوند تا مایه لنف از محیط به آن بخشها هدایت شود.
  2. اگر تنه را ماساژ ندهیم، خودش در اثر سنگینی دچار ادم پستان می شود.
  3. این ماساژ تنها باعث می‌ شود محل جراحی ها که به دلیل بخیه دچار سفتی و دردناکی بافت شده، نرم شده و فرد احساس راحتی بیشتری کند.

نقاطی که تحت ماساژهای لنفاوی قرار نمی گیرند؟

ماساژ دادن تنه در ام ال دی هیچ خطری ندارد و جای نگرانی نیست. با این وجود، یک سری محدودیت ها برای انجام ماساژ مخصوص لنفاوی وجود دارد. در واقع تنها قسمتی که در ام ال دی ماساژ داده نمی شود، قسمت انتهایی غده زیر بغل سمت درگیر است. به عنوان مثال، اگر سمت راست جراحی شده باشد، می توان اطراف آن را ماساژ داد.

عمق زیر بغل که به آن Axillary apex نیز گفته می شود (نوک جایی که غده های لنفاوی بیمار در عمق آن قرار دارند یا از آنجا خارج شده اند) تحت ماساژ قرار نمی گیرد، زیرا ماساژ آن عملاً فایده ای ندارد و این به دلیل کم بودن غدد لنفاوی در این قسمت است.

نتیجه گیری

با این توضیحاتی که داده شد متوجه شدید که همراه با شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام ام ال دی یا ماساژ لنفاوی منعی ندارد، به شرطی که در مراکز معتبر و با اصول صحیح انجام شود. در این صورت هیچ جای نگرانی نیست. ماساژ لنفاوی کمک می‌ کند با خارج شدن مایع مسیر باز شده و راحت تر بتوان مایع دست را به سمت تنه هدایت کرد.

در انتها هم شما رو به مطالعه عوارض جراحی سرطان بر لنف ادم دعوت میکنیم.

دکتر شهپر حقیقت

دکتر شهپر حقیقت

دکتر شهپر حقیقت، پزشک، MPH،  PhD و لنفوتراپیست و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی می باشند

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *