تاثیر جراحی بازسازی پستان بر لنف ادم

آیا جراحی بازسازی پستان می تواند منجر به لنف ادم شود؟

انجام جراحی بازسازی پستان پس از درمان کامل بیماری سرطان پستان یا همزمان با آن، یکی از اقداماتی است که معمولا بانوان تمایل به انجام آن دارند. با این حال، با توجه به خطر بروز لنف ادم، پس از جراحی پستان ممکن است این سوال به وجود آید که آیا امکان انجام جراحی بازسازی پستان وجود دارد؟ و اینکه در چه صورتی فرد مجاز به انجام عمل بازسازی پستان خواهد بود؟

مطالعه بیشتر: آیا همزمان با شیمی درمانی، درمان لنف ادم امکان پذیر است؟

لازم است بدانید که بروز لنف ادم در افرادی که تحت جراحی سرطان پستان قرار می گیرند، امری طبیعی به نظر می رسد. زیرا معمولا در اثر انجام جراحی، پزشک ناچار است بخش هایی از غدد لنفاوی زیر بغل را خارج کند و بنابراین در گردش مایع لنف اختلال ایجاد می شود. شدت لنف ادم در افرادی که تحت جراحی پستان قرار می گیرند، متفاوت است.

به همین دلیل، افرادی که تمایل به انجام جراحی بازسازی پستان دارند، لازم است تحت نظارت و تایید یک پزشک لنفولوژی مجرب و ماهر برای این کار اقدام نمایند.

آیا جراحی بازسازی پستان می تواند منجر به لنف ادم شود؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی رابطه لنف ادم و جراحی بازسازی پستان بپردازیم. خواهیم دید که افراد دارای مشکل لنف ادم باید قبل از انجام جراحی بازسازی پستان، مراقبت ها و کنترل هایی را انجام دهند.

عوارض جراحی بازسازی پستان بر لنف ادم

آیا جراحی بازسازی پستان می تواند منجر به لنف ادم شود؟

بسیاری از افراد پس از تشخیص قطعی سرطان پستان و درمان آن لازم می دانند تا به کمک جراحی بازسازی پستان، بافت های حذف شده از پستان خود را جایگزین نمایند. بر همین اساس، معمولا بیماران همزمان با جراحی سرطان پستان ، عمل بازسازی را نیز انجام می دهند.

البته ممکن است در برخی موارد یک بازه زمانی بین جراحی سرطان پستان و جراحی بازسازی در نظر گرفته شود. در هر حال، انجام این جراحی ها باعث اعمال برخی دستکاری ها در محل پستان و زیر بغل خواهند شد. این مساله ممکن است این نگرانی را در افراد و حتی پزشکان ایجاد کند که آیا جراحی بازسازی پستان می تواند منجر به بروز لنف ادم شود یا خیر.
تحقیقات بسیاری در زمینه رابطه لنف ادم و جراحی بازسازی پستان انجام گرفته است.

نتایج نشان می دهند که جراحی بازسازی پستان به خودی خود تاثیری بر بروز لنف ادم ندارد. اما با توجه به اینکه جراحی سرطان پستان نوعی مداخله در ناحیه پستان محسوب می شود، بنابراین طبیعی است که تعدادی از غدد لنفاوی تحت تاثیر قرار گیرند.

جراحی پستان

علاوه بر این، انجام جراحی بازسازی پستان به صورت همزمان و یا مدتی پس از جراحی سرطان پستان ، نوع دیگری از مداخله در این ناحیه محسوب می شود. شدت دستکاری ناشی از این جراحی ها می تواند عملکرد غدد لنفاوی و گردش مایع لنفی را تحت تاثیر قرار دهد. به این ترتیب، حتی با وجود اینکه جراحی بازسازی پستان به خودی خود منجر به بروز لنف ادم نمی شود، اما لنف ادم را می توان یکی از عوارض اجتناب ناپذیر ناشی از دستکاری غدد لنفاوی زیر بغل دانست.

برخی مطالعات انجام شده در زمینه بررسی رابطه لنف ادم و جراحی بازسازی پستان نشان می دهند که این نوع جراحی در برخی افراد، خطر ابتلا به لنف ادم را کاهش می دهد. با این حال، نمی توان این نتیجه را به صورت قطعی پذیرفت و به همه بیماران تعمیم داد. حال ممکن است این سوال پیش آید که چرا احتمال ابتلا به لنف ادم در این بیماران کاهش پیدا کرده است. در ادامه به برخی از دلایل این مساله اشاره خواهیم کرد.

کاهش احتمال ابتلا به لنف ادم بعد از جراحی پستان

ممکن است افرادی که در این مطالعات تحت بررسی قرار گرفته اند، در سطح بالایی از سلامت قرار داشته باشند. مسائل فرهنگی و اجتماعی بر این موضوع تاثیر بسزایی دارند. در واقع، در افرادی که به سلامت و مراقبت های جسمانی خود اهمیت زیادی می دهند، احتمال ابتلا به لنف ادم پس از انجام جراحی بازسازی پستان به حداقل می رسد.

این در حالی است که افراد در شرایط اجتماعی و سلامت ضعیف، ممکن است از انجام مراقبت های پس از جراحی سر باز زده و در نهایت به لنف ادم های شدید یا خفیف دچار گردند.

آیا جراحی بازسازی پستان می تواند منجر به لنف ادم شود؟

استفاده از بافت با خونرسانی مناسب برای انجام جراحی بازسازی پستان
برای انجام بازسازی پستان لازم است بافت با خونرسانی بالا را در ناحیه تحت جراحی ایجاد نماید. این مساله، گردش خون در ناحیه تحت جراحی را بهبود بخشیده و خونرسانی به نواحی تحت درمان را راحت تر می کند. بنابراین، احتمال تجمع مایع لنف در این افراد به حداقل خواهد رسید.

  • عدم وجود بیماری های زمینه ای در بیماران تحت درمان

یکی از نکاتی که برای انجام جراحی بازسازی پستان باید به آن توجه نمود این است که افراد بدون بیماری های زمینه ای کاندیدهای بهتری برای جراحی بازسازی پستان خواهند بود.

ابتلا به برخی بیماری ها نظیر دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و یا برخی نارسایی های دیگر می تواند نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار داده و حتی عوارض آن را تشدید کند. از این رو، معمولا در چنین افرادی، آسیب های ناشی از جراحی بازسازی پستان می تواند به مراتب از مزیت های آن بیشتر باشد.

به این ترتیب، توجه به ویژگی های ذکر شده در انتخاب جامعه آماری برای بررسی عوارض ناشی از عمل بازسازی پستان اهمیت بسیاری دارد و می تواند نتایج تحقیقات را تحت تاثیر قرار دهد.

جراحی پستان با وجود لنف ادم

آیا با وجود لنف ادم می توان جراحی بازسازی پستان را انجام داد؟

افرادی که تحت جراحی سرطان پستان قرار می گیرند ممکن است به انواع لنف ادم خفیف یا شدید دچار شوند. البته برخی بیماران هیچ گونه لنف ادمی را تجربه نخواهند کرد. با این حال، انجام برخی مراقبت ها حتی در این گونه افراد نیز الزامی خواهد بود.

به طور کلی، پس از انجام جراحی سرطان پستان تعدادی از مسیرهای بازگشت مایع لنف مسدود می شوند. زیرا معمولا در هنگام انجام جراحی پستان، تعدادی از غدد لنفاوی نیز حذف می شوند. البته این مساله کاملا به شدت گسترش سرطان پستان بستگی خواهد داشت. در هر حال حذف تعدادی از غدد لنفاوی باعث می شود تا گردش مایع لنف به خوبی انجام نشده و در نهایت منجر به تجمع این مایع گردد.

آیا با وجود لنف ادم می توان جراحی بازسازی پستان را انجام داد؟

حال سوال این است که در چه صورتی می توان جراحی بازسازی پستان را انجام داد؟ در ادامه پاسخ این سوال را در سه گروه از بیماران ملاحظه خواهید کرد:

الف) انجام جراحی بازسازی پستان در افرادی که به لنف ادم مبتلا نشده اند

برای افرادی که به لنف ادم دچار نشده اند، انجام جراحی بازسازی پستان بلامانع است. البته گاهی ممکن است فرد به ورم لنفاوی بسیار خفیف دچار شده باشد و در ظاهر نتواند این مساله را تشخیص دهد. در چنین شرایطی، بر اساس نظر دکتر شهپر حقیقت لازم است فرد تحت معاینه بالینی یک پزشک لنفولوژی قرار گیرد.

به این ترتیب، حتی اگر در ظاهر هیچ نوع ورم لنفاوی ایجاد نشده باشد، با یک معاینه ی صحیح بسیاری از اختلالات زمینه ساز لنف ادم شناسایی و رفع می شوند و قطعا عوارض جراحی بازسازی پستان نیز کاهش می یابد.

ب) انجام جراحی بازسازی پستان در افرادی که به لنف ادم خفیف دچار شده اند
بروز لنف ادم خفیف پس از جراحی سرطان پستان امری طبیعی خواهد بود. اما بیماری که قصد دارد جراحی بازسازی پستان را نیز انجام دهد باید در ابتدای کار لنف ادم خفیف خود را کنترل و رفع نماید. این عمل باعث می شود تا در اثر انجام جراحی بازسازی، از تشدید لنف ادم جلوگیری به عمل آید.

بر اساس نظر دکتر شهپر حقیقت بیمارانی که به لنف ادم خفیف پس از جراحی سینه مبتلا هستند، باید ابتدا تحت نظر پزشک لنفولوژی معاینه شده و آموزش های لازم را دریافت نمایند. پس از انجام مراقبت ها و کنترل لنف ادم و رفع آن، پزشک لنفوتراپیست می تواند مجوز انجام جراحی بازسازی پستان را صادر نماید.

در نظر داشته باشید که عدم توجه به این مساله می تواند شدت و نوع ورم پس از جراحی بازسازی پستان را تا حد زیادی افزایش دهد.
معمولا برای برطرف کردن لنف ادم های خفیف، پزشک لنفوتراپیست توصیه هایی در زمینه اصلاح سبک زندگی بیماران ارائه خواهد داد. برای مثال، اصلاح رژیم غذایی و بهبود تحرک بدنی از جمله اقداماتی است که این گونه افراد باید به آن ها توجه کنند.
پ) انجام جراحی بازسازی پستان در افراد مبتلا به لنف ادم شدید
بسیاری از پزشکان لنفوتراپیست از جمله دکتر شهپر حقیقت بر این نکته تاکید دارند که افراد مبتلا به لنف ادم شدید به هیچ عنوان نباید تحت جراحی بازسازی پستان قرار گیرند.

در واقع، این گونه بیماران در ابتدای کار باید تحت معاینات بالینی و مراقبت های اصولی قرار گیرند. این کار کمک می کند تا به مرور زمان و در یک بازه زمانی نسبتا طولانی، ورم لنفاوی کاهش پیدا کرده و وضعیت بیمار به ثبات برسد.
ممکن است درمان این گونه بیماران حتی بیش از یک سال طول بکشد.

انجام جراحی بازسازی پستان در افراد مبتلا به لنف ادم شدید

با این حال، پس از کنترل لنف ادم و بهبود شرایط بیمار، فرد می تواند بدون نگرانی انجام جراحی بازسازی پستان را انجام دهد.. این در حالی است که در صورت بی توجهی به درمان لنف ادم و انجام جراحی بازسازی، فرد با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

مراقبت های پس از جراحی بازسازی پستان

افرادی که به انواع لنف ادم خفیف یا شدید دچار هستند، لازم است پس از انجام جراحی بازسازی پستان مراقبت های لنف ادم را هر چه زودتر آغاز نمایند. این مساله به طور خاص برای افرادی که به لنف ادم شدید دچار هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با توجه به اینکه در روزهای اول پس از انجام جراحی بازسازی پستان، بیمار به علت درد امکان مراقبت و تحرک کافی ندارد، استفاده از آستین های مخصوص کشی، درمان لنف ادم در روزهای اولیه پس از جراحی کفایت می کند. البته در صورتی که شخص و یا اطرافیان وی امکان انجام بانداژ را داشته باشند، بهتر است بانداژ دست را به صورت اصولی و استاندارد انجام دهند. اقدام مهم دیگر، بهبود دامنه حرکتی دست خواهد بود که به گردش هرچه بهتر مایع لنف در این ناحیه کمک نماید.

مراقبت های پس از جراحی بازسازی پستان چگونه است؟

در نظر داشته باشید که نوعی از ورم خفیف گذرا در رزوهای اول بعد از جراحی ایجاد می شوند که به ورم حاد جراحی معروف است . این نوع تورم جای نگرانی ندارد و معمولا با انجام مراقبت های کافی و مناسب پس از یک هفته از بین خواهد رفت. اما برای افرادی که در انجام مراقبت های پس از جراحی بازسازی پستان سهل انگاری داشته باشند، ورم لنفاوی حاد می تواند به یک ورم مزمن تبدیل گردد که درمان را به مراتب سخت تر خواهد کرد.

نتیجه گیری

انجام جراحی بازسازی پستان پس از جراحی سرطان پستان و یا به صورت همزمان با آن، دستکاری ها و تغییرات بافتی را در ناحیه پستان و غدد لنفاوی زیر بغل ایجاد می کند که ممکن است زمینه ساز ایجاد اختلال در گردش مایع لنف و لنف ادم در فرد شود.
برای افرادی که به لنف ادم های شدید یا خفیف پس از جراحی سرطان پستان دچار هستند، لازم است ابتدا مراقبت ها و کنترل های لازم انجام شود و پس از تثبیت شرایط برای انجام جراحی بازسازی پستان اقدام نمایند. در صورت عدم کنترل شرایط، انجام جراحی بازسازی پستان می تواند عوارض بسیار شدیدی برای بیمار در پی داشته باشد.

لنف ادم یکی از ناهنجاری هایی است که ممکن است در اثر بروز اشکالاتی در سیستم لنفاوی به وجود آید. امروزه پیشگیری از لنف ادم از مباحث مهم پزشکی به حساب می آید؛ زیرا در هر حال، پیشگیری از هر نوع اختلال و بیماری می تواند از درمان آن ساده تر انجام گیرد و در مورد لنف ادم، اثربخشی بیشتری به همراه دارد. در همین رابطه شمارو دعوت میکنیم تا مقاله جلوگیری از لنف ادم رو مطالعه بفرمایین.

 

منبع: لایو دکتر شهپر حقیقت

مراقبت های پس از جراحی بازسازی پستان چگونه است؟

دکتر شهپر حقیقت

دکتر شهپر حقیقت

دکتر شهپر حقیقت، پزشک، MPH،  PhD و لنفوتراپیست و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی می باشند

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *