لنف ادم در فصل گرما

لنف ادم در فصل گرما

گرم شدن هوا و تغییرات ناشی از آن در زندگی بیماران، ممکن است مراقبت های توصیه شده برای کنترل لنف ادم را به چالش بکشاند. برای برقراری تعادل بین تغییرات در فصل گرما و ادامه روند کنترل لنف ادم، چه باید کرد؟

همچنین خوشبختانه با کنترل نسبی کرونا بسیاری از اماکن تفریحی و استخرها فعالیت خود را از سر گرفته اند. بازگشت به زندگی عادی هم ممکن است مراقبت های لنف ادم را تحت تاثیر قرار دهد.

به همین دلیل این مقاله آماده شده است تا بیماران گرامی با مراقبت از لنف ادم در فصل گرما بیشتر آشنا شوند.

لنف ادم در فصل گرما

فعالیت های تابستانی باید به گونه ای انجام شود که به دست، به پا یا به اندام مبتلا به لنف ادم آسیب وارد نشود. در این نوشتار تشریح خواهد شد که چگونه می توان ضمن لذت بردن از گرما، از فعالیت های تابستانی و از طبیعت آرامبخش همچنان به مراقبت از اندام مبتلا به لنف ادم و توصیه های درمان لنف ادم ادامه داد.

در ادامه سعی می شود جدیدترین مطالبی که از مطالعات معتبر علمی به دست آمده درباره  لنف ادم در فصل گرما در مفیدترین شکل، ارائه گردد.

اثرات گرما بر لنف ادم چیست؟

وقتی که در فصل گرما دما بالا می رود، باعث می شود دمای بدن هم افزایش یابد. افزایش دمای بدن باعث می شود خون رسانی اندام ها هم بیشتر گردد.
از قبل می دانیم وقتی سرخرگ و سیاهرگ در حال تحویل مواد به یکدیگر هستند، برخی از مواد و سلول ها در فضای بین بافتی جا می مانند. در این جاست که اهمیت کارکرد لنف مشخص می شود. در واقع، لنف مواد زائد را جمع آوری کرده و به غدد لنفاوی منتقل می نماید تا به مولکولهای قابل جذب در بدن تبدیل شوند.

پس هر چه در اثر افزایش دما، گردش خون ما بیشتر شود، بار سیستم لنفاوی هم افزایش می یابد. بدین مفهوم که مایع بیشتری به سیستم لنفاوی ما تحمیل می شود. بنابراین گردش لنف در بدن بیش از پیش افزایش می یابد.

اکنون در نظر بگیرید فردی را که به هر دلیلی مانند جراحی یا لنف ادم اولیه، گردش لنف او مختل است. مایع لنف زیاد شده اما برگشت مایع دچار اختلال است. این فرد چه باید بکند؟

طبیعتاً همان مراقبت هایی که فرد تاکنون یاد گرفته است مانند ماساژ، بانداژ، و پوشیدن آستین را باید ادامه دهد. همه این موارد برگشت مایع لنف را بهبود می بخشند.

بنابراین در فصل تابستان و با افزایش دمای هوا، نه تنها مراقبت های پیشین کم نمی شود، بلکه باید در انجام آنها جدی تر بود.

اثرات گرما بر بدن چیست؟
اثرات گرما بر لنف ادم

انواع مراقبت های لنف ادم در فصل گرما

مراقبت های لنف ادم در فصل گرما  را به چند دسته می توان تقسیم کرد. یک دسته از مراقبت ها برای جلوگیری از آسیب به اندام ها طراحی شده است. در بهار و ابتدای فصل گرما که هنگام تغییر تدریجی دماست، حشرات خیلی زیاد می شوند زیرا زمان تخم گذاری آنهاست و جا به جایی های آنها زیاد است.

در نتیجه، بیشتر شاهد پشه و نیش پشه خواهید بود. در چنین شرایطی سفر به مناطق گرمسیر یا مناطق ساحلی دشواری ها و نگرانی های خاص خود را در پی دارد.

نیش حشرات در لنف ادم در فصل گرما

یک نکته مهم لنف ادم در فصل گرما این است که در چنین سفرهایی که تعداد حشرات و احتمال نیش آنها بالاتر است چه باید کرد؟ دو حالت وجود دارد:
اگر در فضای باز هستید که نمی توان از اسپری حشره کش استفاده کرد

لازم است از وسایل محافظتی مثل لباسهای پوشیده تر و آستین بلند استفاده کرد تا کمتر در معرض نیش مستقیم پشه قرار بگیرید. یا از کرمهای دور کننده ی حشرات استفاده کنید.
اگر در فضای بسته هستید بهتر است از وسایل الکتریکی دور کننده حشره استفاده کرد زیرا در این حالت احتمال مسمومیت با مواد شیمیایی وجود ندارد.
به هر حال، حشرات به سمت بدن انسان کشیده می شوند و نمی توان جلوی نیش زدن آنها را به طور کامل گرفت. فقط باید تا حد ممکن از خود مراقبت کنید. خاطر نشان می شود حشرات امکان نیش زدن از روی لباس یا آستین های کشی را هم دارند. بنابراین، استفاده از آنها فقط احتمال نیش حشرات را کم می کنند.

در صورتی که با وجود رعایت همه ملاحظات دچار نیش حشرات شدید چه باید کرد؟ به ویژه اگر در حال مسافرت هستید، همراه داشتن وسایل مراقبت پس از نیش حشرات اهمیت فراوان دارد. برخی از این موارد به شرح زیر هستند:
پماد آنتی بیوتیک
پنبه، و الکل
وسایلی که برای شست و شو و پاک کردن مورد استفاده قرار می گیرد

ابتدا محل نیش حشره را با آب و صابون شست و شو دهید. سپس محل را با پنبه و الکل ضدعفونی نمایید. دقت شود که استفاده زیاد از الکل پوست را خشک می کند بنابراین نباید زیاده روی کرد.

اگر محل نیش حشره دچار التهاب شود یا احتمال عفونت وجود دارد، پماد آنتی بیوتیک موضعی می تواند مفید باشد.
باید در نظر داشت که ممکن است دچار عفونت وسیع تر بشوید. به همین دلیل، پیشنهاد می شود اگر به مناطق دور دست می روید یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی مانند سفالکسین همراه خود داشته باشد.

در این مواقع، همراه داشتن داروهای ضدحساسیت یک ضرورت است. گاهی همان یک عدد نیش حشره باعث واکنش حساسیتی می شود که امکان انتشار آن هم وجود دارد. بدیهی است که در نخستین فرصت باید خود را به یک مرکز بهداشتی درمانی برسانید.

همراه داشتن این داروها فقط برای مواردی لازم است که برای رسیدن به یک مرکز پزشکی باید راه طولانی و مدت زیادی را سپری نمایید.

مراقبت لنف ادم در گرما

پماد بتامتازون موضعی حتما همراه خود داشته باشید زیرا خارش را مهار می کند. از خارش محل نیش حشره بپرهیزید زیرا در صورت خارش، امکان دارد به سیستم لنفاوی آسیب بزنید.

استفاده از آستین، جوراب و بانداژ در گرما بسیار سخت است. به همین دلیل، چنین پرسش هایی از سوی بیماران درباره لنف ادم در فصل گرما مطرح می گردد:

بانداژ عضو مبتلا به لنف ادم در تابستان

آیا استفاده از جوراب و آستین برای لنف ادم در فصل گرما لازم است؟
همان طور که احتمالاً می دانید، قرار است پس از این که فاز حاد مراقبت در کلینیک طی شد، آستین فقط در روز استفاده بشود. شب ها به کار گیری بانداژ توصیه می شود.

بنابراین هر جا هستید، چه در منزل چه در محل اقامت، شب تا صبح می توانید از بانداژ استفاده کنید زیرا طبیعتاً محل خواب یک فضای خنک است که بانداژ در آن قابل تحمل است. ترک کردن بانداژ توصیه نمی شود اما سبک کردن آن بلا مانع است.

شب موقع خواب حتما بانداژ کامل و دقیق را ببندید که روز، هنگام گردش در بیرون، ورم کم شده باشد. این کار باعث می شود که بیشتر بتوانید از طبیعت، از آرامش آن و از سفر لذت ببرید.
در روز حتما از آستین باید استفاده کرد. اگر مدت کوتاهی بیرون هستید، یا ورم تان کم است، اشکال ندارد از آستین استفاده نکنید. راحت رفت و آمد کنید و خنک باشید.

اما یک مراقبت دیگر به جای آن پیش می آید. دست یا پای مبتلا به لنف ادم نباید آسیب ببیند. بنابراین پا برهنه، به خصوص در سواحل، راه نروید. ماسه ها و سایر ذرات موجود در ساحل می توانند به پوست آسیب بزنند و زمینه عفونت را ایجاد نمایند.
نداشتن جوراب و آستین یک مسئله دیگر هم به همراه دارد: در فضای باز ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید. استفاده از جوراب و آستین در برخی مکان ها مانند ساحل، شاید دشوار باشد. در صورتی که در فضاهای باز از آستین و جوراب استفاده نمی کنید حتما موارد زیر را رعایت نمایید:

اسپری آب روی دست یا پای مبتلا به لنف ادم

از یک اسپری کوچک آب را می توان به سر و صورت هم زد. اسپری کردن آب دمای بدن را پایین می آورد و این امر بسیار مفید است. شاید در حالت نشسته یا خوابیده در کنار ساحل هستید و از طبیعت لذت می برید.

لنف ادم و هوای گرما

در این حالت، یک پارچه مرطوب روی پا یا دست یا اندام مبتلا به لنف ادم خود بیندازید که آسیب نبیند زیرا در اثر آفتاب سوختگی لنف زیر جلد آسیب می بیند و خطر لنف ادم را خیلی زیاد می کند.
آب و مایعات خیلی زیاد مصرف کنید.

اگر در یک منطقه گرم در حال گردش هستید، آستین برای شما یک محافظ است. آستین باعث می شود آفتاب مستقیم به دست تان نخورد و دست تان در طبیعت از گل و گیاه و شاخه ها و همانند آن آسیب مستقیم نبیند یا آسیب کم شود. بنابراین، خیلی بهتر است که در این موارد، آستین یا جوراب را مورد استفاده قرار دهید.

یک توصیه خیلی جالب در لنف ادم در فصل گرما، که استفاده از آستین یا جوراب راحت تر باشد: می توانید آستین یا جوراب خود را یک ساعت پیش از بیرون رفتن یا در طول شب در یخچال بگذارید. بنابراین خنک می شود و وقتی دست یا پا را در آن می برید، دمای اندام تان را پایین می آورد.

خنکی و سرد شدن برای رگ های لنفی ضرر ندارد. حتی زمانی درمان ice therapy را توصیه می کردند اما اکنون از روشهای درمان لنف ادم حذف شده است.

چون همان ice therapy یا درمان با یخ یک جور شوک دادن به رگ های لنفی تلقی می گردد. سرمای شدید و گرمای شدید هر دو برای سیستم لنفاوی مضر هستند. اما عوارض سرما خیلی کمتر از گرماست. به همین خاطر در فصل زمستان و سرما آن قدر نگران نیستیم. ولی در گرما عوارض خیلی زیاد می شود و باید بیشتر مراقب بود.

استفاده از ضد آفتاب در لنف ادم

حتما باید از محصولات ضد آفتاب استفاده کرد. ضد آفتاب فقط مخصوص صورت نیست. روی دست و روی همه اندام هایی که فکر می کنید در معرض آفتاب قرار می گیرد، استفاده شود. پس یک لایه ضخیم ضد آفتاب استفاده کنید. یک بار ضد آفتاب زدن کفایت نمی کند و هر دو تا سه ساعت یک بار باید آن را تجدید کرد.

اگر ورم تان خیلی زیاد است و می خواهید هنگام بیرون رفتن هم بانداژ ببندید، برای لذت بردن از سفر، به جای آستین یا جوراب بانداژ سبک ببندید. این کار مانع فعالیت و تحرک تان نمی شود.

لنف ادم و تغذیه در سفر

یک نکته خیلی مهم در سفر، تغذیه است. باید تلاش کرد که حتی وقتی دور هم هستید هم سالم بخورید. دقت کنید که تمام وقت را به خوردن اختصاص ندهید. سبزی ها می توانند جایگزین خوبی برای بسیاری از خوراکی های ناسالم دورهمی ها باشند.شایان ذکر است که مصرف زیاد آجیل و میوه هم ممکن است با کالری زیاد و احتمال افزایش وزن همراه باشد.

یکی از مواردی که در تغذیه در لنف ادم در فصل گرما از آن می ترسیم، میوه های تابستانی خیلی شیرین و اکثرا هم آلرژن هستند. این میوه ها هم قند بالایی دارند و هم چاق کننده هستند. کاملا کنترل شده و زیر نظر مشاورین تغذیه همان میزانی که توصیه می شود را، استفاده کنید.

لنف ادم

هویج، کرفس یا کاهو از گزینه های سالم تغذیه به شمار می روند. چیدمان با سلیقه سبزی ها و آماده بودن آنها به افزایش مصرف آنها مانند سایر خوراکی ها کمک می کند.

در سفر آب و مایعات خیلی زیاد و نمک بسیار کمتر استفاده کنید. تنها ماده غذایی که در لنف ادم باید منع کرد، نمک است چون نمک احتباس مایع به وجود می آورد و ورم را زیاد می کند. اما حواستان باشد که تعریق زیاد و اختلال آب و نمک نیاز به مصرف بیشتر نمک و مایعات زیاد جهت جلوگیری از افت فشار خون دارد.

در مورد غذاهای کنسروی چه توصیه ای برای لنف ادم در فصل گرما وجود دارد؟ اگرچه شما به سفر می روید اما می توانید پیش بینی چند غذای سالم را پیش از سفر انجام دهید. به عنوان نمونه، تهیه نان و پنیر و گردو به جای بسیاری از غذاهای کنسروی و آماده راحت تر و بهداشتی تر است.
تا جایی که برای تان امکان دارد به تغذیه سالم فکر کنید.

در بیماران مبتلا به لنف ادم، تجمع مایع لنف باعث ایجاد تورم شده و فشار غیرطبیعی به عضلات و مفاصل تحمیل می کند؛ لذا یکی از مشکلات رایجی که در اکثر بیماران مبتلا به لنف ادم مشاهده می شود، اختلالات اسکلتی-عضلانی است. این نوع اختلالات ممکن است به مرور زمان شدت بیشتری پیدا کرده و منجر به ایجاد ناراحتی های حرکتی در فرد شوند. از این رو، لازم است در طول روند درمان بیماری لنف ادم، مشکلات ناشی از اختلالات عضلانی-اسکلتی نیز درمان گردند. در همین رابطه شما رو دعوت میکنیم که حتما مقاله فیزیوتراپی لنف ادم رو مطالعه بفرمایین.

منبع:
اینستاگرام خانم دکتر شهپر حقیقت (دکتر لنف ادم در تهران)

دکتر شهپر حقیقت

دکتر شهپر حقیقت

دکتر شهپر حقیقت، پزشک، MPH،  PhD و لنفوتراپیست و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی می باشند

مقالات مرتبط

لنف و لنف ادم

لنف ادم چیست

عوارض لنف ادم لنف ادم به‌عنوان یک بیماری پیشرونده می‌تواند موجب عوارض آزاردهنده و ناتوان‌کننده بسیاری شود که عبارتند از: • ایجاد زمينه براي رشد

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *